| Manufacturer Part Number: | RT9181GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9181GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9181GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.2V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 3 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 160mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9181GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9181GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9181GB is new and unused, you can buy RT9181GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9181GB.
| LGN2G391MELB40 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G391MELB40.pdf | |
| F339X133333MFM2B0 | 0.033µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | F339X133333MFM2B0.pdf | |
| 0326.400H | FUSE CERM 400MA 250VAC 3AB 3AG | 0326.400H.pdf | |
| 8N3SV76BC-0073CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0073CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-0024CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0024CDI.pdf | |
| SN74HCT573NSRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74HCT573NSRE4.pdf | |
| CA12021_LXP2-RS | LENS ASSY 1POS 21.6MM RND | CA12021_LXP2-RS.pdf | |
| FGG.2B.304.CLAD62 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.2B.304.CLAD62.pdf | |
| 4-644564-3 | 13 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG | 4-644564-3.pdf | |
| 8432-21B1-RK-TP | CONN SOCKET PLCC 32POS TIN | 8432-21B1-RK-TP.pdf | |
| RCWE0402R560FKEA | RES SMD 0.56 OHM 1% 1/8W 0402 | RCWE0402R560FKEA.pdf | |
| CMF65549K00FKR611 | RES 549K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65549K00FKR611.pdf | |
| RNC55H3481FMRE6 | RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H3481FMRE6.pdf |