| Manufacturer Part Number: | RT9167-45GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167-45GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167-45GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 4.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 400mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167-45GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167-45GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167-45GB is new and unused, you can buy RT9167-45GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167-45GB.
| VJ1206A750JBRAT4X | 75pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A750JBRAT4X.pdf | |
| DSC1102BE1-156.2500 | 156.25MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 58mA Standby (Power Down) | DSC1102BE1-156.2500.pdf | |
| 8N3Q001EG-1151CDI8 | Clock Oscillator IC 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1151CDI8.pdf | |
| MM74C373N | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | MM74C373N.pdf | |
| S-1313B33-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA SOT-23-5 | S-1313B33-M5T1U3.pdf | |
| VI-25R-MV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W | VI-25R-MV-F1.pdf | |
| TVS06RK-15-15HN | 15 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TVS06RK-15-15HN.pdf | |
| DM5374425 | D-Sub Contact Female Socket Gold 12 AWG Solder Cup Machined | DM5374425.pdf | |
| 0785070001 | 240 Position DIMM DDR3 SDRAM Socket Through Hole | 0785070001.pdf | |
| 851-87-027-10-001101 | 27 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 851-87-027-10-001101.pdf | |
| 833-83-064-10-001101 | 64 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 833-83-064-10-001101.pdf | |
| 433115-14-0 | 14 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 433115-14-0.pdf | |
| 0710028 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins Green Screw Mount - Front Flange | 0710028.pdf | |
| RG3216L-331-L-T05 | RES SMD 330 OHM 0.01% 1/8W 1206 | RG3216L-331-L-T05.pdf |