| Manufacturer Part Number: | RT9167-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 7 V | |
| Current - Limit (Min) | 400mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167-25GB is new and unused, you can buy RT9167-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167-25GB.
| MR051A101FAA | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) | MR051A101FAA.pdf | |
| TCJB155M050R0300 | 1.5µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 50V 1210 (3528 Metric) 300 mOhm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TCJB155M050R0300.pdf | |
| SA48AHE3/54 | TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC | SA48AHE3/54.pdf | |
| V680LU80APX2855 | VARISTOR 1100V 4.5KA DISC 14MM | V680LU80APX2855.pdf | |
| MAX3140EEI | RS232, RS485 Controller SPI, UART Interface 28-QSOP | MAX3140EEI.pdf | |
| S29GL256P90TFCR13 | IC FLASH 256MBIT 90NS 56TSOP | S29GL256P90TFCR13.pdf | |
| V150C28M150BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V150C28M150BS2.pdf | |
| KHAU-17D18-12 | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable | KHAU-17D18-12.pdf | |
| RGC1206FTC11K0 | RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206 | RGC1206FTC11K0.pdf | |
| EMA35DRMT | CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW | EMA35DRMT.pdf | |
| D38999/24WC98SCL | 10 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24WC98SCL.pdf | |
| 2-748481-5 | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 2-748481-5.pdf | |
| 57102-S08-02 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 57102-S08-02.pdf | |
| 15-45-3260 | 60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 15-45-3260.pdf | |
| CRCW0402165RFKTD | RES SMD 165 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402165RFKTD.pdf |