| Manufacturer Part Number: | RT9017-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9017-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9017-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.38V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 530mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9017-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9017-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9017-33GB is new and unused, you can buy RT9017-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9017-33GB.
| C1206X151J2GAC7800 | 150pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X151J2GAC7800.pdf | |
| HCM-DHJW-BB | BUSS FUSEHOLDER | HCM-DHJW-BB.pdf | |
| SI4136-F-GMR | IC SYNTHESIZER RF1/RF2/IF 28MLP | SI4136-F-GMR.pdf | |
| MB96385RSCPMC-GS-128E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB96385RSCPMC-GS-128E2.pdf | |
| VE-23T-MV | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VE-23T-MV.pdf | |
| RR0816P-4531-D-64H | RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816P-4531-D-64H.pdf | |
| 89891-315 | 30 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-315.pdf | |
| 0387307813 | 13 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387307813.pdf | |
| 1486260000 | 22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1486260000.pdf | |
| 1822451 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 1822451.pdf | |
| RC2512FK-07787RL | RES SMD 787 OHM 1% 1W 2512 | RC2512FK-07787RL.pdf | |
| CRCW06031R60FNTA | RES SMD 1.6 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06031R60FNTA.pdf | |
| 9C08052A5101JLHFT | RES SMD 5.1K OHM 5% 1/8W 0805 | 9C08052A5101JLHFT.pdf |