| Manufacturer Part Number: | RT9013-13GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9013-13GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9013-13GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.3V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.2 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9013-13GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9013-13GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9013-13GB is new and unused, you can buy RT9013-13GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9013-13GB.
| C2225C474K2RALTU | 0.47µF 200V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) | C2225C474K2RALTU.pdf | |
| BDS280 | SHAFT 11" FOR DISCONNECT SWITCH | BDS280.pdf | |
| A5KP78CA-G | TVS DIODE 78VWM 126VC R-6 | A5KP78CA-G.pdf | |
| ABM8G-19.6608MHZ-B4Y-T | 19.6608MHz ±30ppm Crystal 10pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM8G-19.6608MHZ-B4Y-T.pdf | |
| 445A22K25M00000 | 25MHz ±20ppm Crystal 8pF 40 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A22K25M00000.pdf | |
| IXTP102N15T | MOSFET N-CH 150V 102A TO-220 | IXTP102N15T.pdf | |
| FSTU32X800QSP | Bus Switch 10 x 1:1 48-QVSOP | FSTU32X800QSP.pdf | |
| CY7S1041G-10ZSXI | IC SRAM 4MB | CY7S1041G-10ZSXI.pdf | |
| ISL78234ARZ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 4A 16-WFQFN Exposed Pad | ISL78234ARZ.pdf | |
| AP2114DA-3.3TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A TO-252-2 | AP2114DA-3.3TRG1.pdf | |
| VE-24L-MU-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | VE-24L-MU-S.pdf | |
| AMM43DRTI-S13 | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | AMM43DRTI-S13.pdf | |
| PT00CE-18-32P | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | PT00CE-18-32P.pdf | |
| NPPN222GHNP-RC | 44 Position Header, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | NPPN222GHNP-RC.pdf | |
| RT0805CRD07115KL | RES SMD 115K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD07115KL.pdf |