| Manufacturer Part Number: | RT8009-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT8009-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT8009-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 600mA | |
| Frequency - Switching | 1.25MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT8009-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT8009-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT8009-33GB is new and unused, you can buy RT8009-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT8009-33GB.
| ECA-0JHG682 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG682.pdf | |
| RDER73A682K3M1H03A | 6800pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | RDER73A682K3M1H03A.pdf | |
| ECM06MMMD | CONN EDGECARD 12POS .156" | ECM06MMMD.pdf | |
| ECM08DCSN-S288 | CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND | ECM08DCSN-S288.pdf | |
| BAV70DW-7 | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 75V 150mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAV70DW-7.pdf | |
| 2321-V-RC | 560µH Unshielded Toroidal Inductor 3.6A 140 mOhm Max Radial | 2321-V-RC.pdf | |
| ISL22426WFR16Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 128 Taps SPI Interface 16-QFN-EP (4x4) | ISL22426WFR16Z.pdf | |
| DG408DJZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-PDIP | DG408DJZ.pdf | |
| DG401DY-E3 | 2 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-SOIC | DG401DY-E3.pdf | |
| MC74ACT139NG | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-DIP | MC74ACT139NG.pdf | |
| 7016L12JG8 | IC SRAM 144KBIT 12NS 68PLCC | 7016L12JG8.pdf | |
| VE-B1K-IU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VE-B1K-IU-F3.pdf | |
| VE-23F-MY | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-23F-MY.pdf | |
| CWN-561-14-0021 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | CWN-561-14-0021.pdf |