| Manufacturer Part Number: | RSPF12JT470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES FLAMEPROOF 1/2W 470K OHM 5% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSPF12JT470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSPF12JT470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSPF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety | |
| Temperature Coefficient | -200/ +350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSPF12JT470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSPF12JT470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSPF12JT470K is new and unused, you can buy RSPF12JT470K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSPF12JT470K.
| GRM2196R2A8R7DD01D | 8.7pF 100V Ceramic Capacitor R2H 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2196R2A8R7DD01D.pdf | |
| FXO-HC335-5 | 5MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC335-5.pdf | |
| SK310AFL-TP | DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO221AC | SK310AFL-TP.pdf | |
| ILSB0603ERR56K | 560nH Shielded Multilayer Inductor 35mA 1.55 Ohm Max 0603 (1608 Metric) | ILSB0603ERR56K.pdf | |
| EA DOGM081S-A | Character LCD Display Module Transmissive 5 x 8 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic Without Backlight Parallel, 8-Bit, SPI 55.00mm x 27.94mm x 2.00mm | EA DOGM081S-A.pdf | |
| VI-JWP-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W | VI-JWP-EZ-S.pdf | |
| CF3102C-14S-7P | Circular Connector | CF3102C-14S-7P.pdf | |
| D38999/26ZJ29JN-LC | CONN PLUG 29POS | D38999/26ZJ29JN-LC.pdf | |
| 0554512870 | 28 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Tin | 0554512870.pdf | |
| 890-18-039-10-003101 | 39 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 890-18-039-10-003101.pdf | |
| 0387206906 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387206906.pdf | |
| CRCW1206200RJNEAIF | RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW1206200RJNEAIF.pdf | |
| RN55D1104FRE6 | RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D1104FRE6.pdf |