| Manufacturer Part Number: | RSMF5JT150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES METAL OX 5W 150K OHM 5% AXL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSMF5JT150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSMF5JT150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 5W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSMF5JT150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSMF5JT150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSMF5JT150K is new and unused, you can buy RSMF5JT150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSMF5JT150K.
| ECQ-E2273KBB | 0.027µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.311" L x 0.169" W (7.90mm x 4.30mm) | ECQ-E2273KBB.pdf | |
| 1N6011B_T50A | Zener Diode 30V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N6011B_T50A.pdf | |
| SMBG5951C/TR13 | Zener Diode 120V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5951C/TR13.pdf | |
| 3613C4R7K | 4.7µH Unshielded Inductor 315mA 1 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | 3613C4R7K.pdf | |
| MB90F058PF-G-JNE1 | IC MCU FLASH MICOM-0.18 100QFP | MB90F058PF-G-JNE1.pdf | |
| DS275 | 1/1 Transceiver Full RS232 8-PDIP | DS275.pdf | |
| HV9911NG-G-M934 | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 16-SOIC | HV9911NG-G-M934.pdf | |
| TPS62026DRCRG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 10-VFDFN Exposed Pad | TPS62026DRCRG4.pdf | |
| MX6SWT-A1-R250-000CF8 | LED Lighting XLamp® MX-6S White, Warm 2850K 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-A1-R250-000CF8.pdf | |
| KJB7T13W98PEL | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T13W98PEL.pdf | |
| 800-10-008-10-002101 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-008-10-002101.pdf | |
| TNPU0805158KBZEN00 | RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPU0805158KBZEN00.pdf | |
| YR1B27K4CC | RES 27.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | YR1B27K4CC.pdf | |
| MBB0207CC4222FC100 | RES 42.2K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB0207CC4222FC100.pdf |