| Manufacturer Part Number: | RSMF3FT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES METAL OX 3W 100K OHM 1% AXL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSMF3FT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSMF3FT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSMF3FT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSMF3FT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSMF3FT100K is new and unused, you can buy RSMF3FT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSMF3FT100K.
| BFC237056122 | 1200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237056122.pdf | |
| 0239005.MXBP | FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM | 0239005.MXBP.pdf | |
| MX29GL256FDXGI-11G | IC FLASH 256MBIT 110NS 56FBGA | MX29GL256FDXGI-11G.pdf | |
| TPS3824-30DBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3824-30DBVT.pdf | |
| GSM43DTKN | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | GSM43DTKN.pdf | |
| 97-3107A20-27PZ-417 | AB 14C 14#16 PIN PLUG | 97-3107A20-27PZ-417.pdf | |
| 75-190624-7S | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | 75-190624-7S.pdf | |
| 85108EC1832S50 | 32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85108EC1832S50.pdf | |
| M80-4102601 | 26 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-4102601.pdf | |
| 3038956 | FEED-THROUGH CONNECTOR GRAY | 3038956.pdf | |
| 0386912628 | 28 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386912628.pdf | |
| SMF5430KJT | RES SMD 430K OHM 5% 5W 5329 | SMF5430KJT.pdf | |
| 742C163103JP | RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2506 | 742C163103JP.pdf |