| Manufacturer Part Number: | RSMF1JT300K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 300K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSMF1JT300K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSMF1JT300K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSMF1JT300K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSMF1JT300K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSMF1JT300K is new and unused, you can buy RSMF1JT300K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSMF1JT300K.
| EKY-630ELL820MJC5S | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL820MJC5S.pdf | |
| MAL211671159E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211671159E3.pdf | |
| EYM08DTBD-S664 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 | EYM08DTBD-S664.pdf | |
| JANTX1N4486C | Zener Diode 75V 1.5W ±2% Through Hole DO-41 | JANTX1N4486C.pdf | |
| PIC16F1786T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F1786T-I/ML.pdf | |
| IS42S81600E-7TLI | IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP | IS42S81600E-7TLI.pdf | |
| M81702FP | HVIC 600V 2A 16-SOP | M81702FP.pdf | |
| TVP00RK-25-187P-P35AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RK-25-187P-P35AD.pdf | |
| BACC63CT25-35PBH | BACC 128C 128#22D PIN PLUG NI | BACC63CT25-35PBH.pdf | |
| L717HDC62PD1CH3R | 62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L717HDC62PD1CH3R.pdf | |
| 64-BSF-060-5-12 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 64-BSF-060-5-12.pdf | |
| 1701993 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins Green 2 Piece, Snap Lock - Front Flange | 1701993.pdf | |
| A-TB500-TR22H | 22 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-TR22H.pdf | |
| 1-322337-1 | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | 1-322337-1.pdf |