| Manufacturer Part Number: | RSMF1JB510K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 510K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSMF1JB510K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSMF1JB510K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSMF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSMF1JB510K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSMF1JB510K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSMF1JB510K is new and unused, you can buy RSMF1JB510K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSMF1JB510K.
| MXRT100KP110AE3 | TVS DIODE 110VWM 216VC CASE5A | MXRT100KP110AE3.pdf | |
| DMNH10H028SK3Q-13 | MOSFET N-CH 100V 55A TO252 | DMNH10H028SK3Q-13.pdf | |
| BRL2518T2R2M | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 850mA 175.5 mOhm Max 1007 (2518 Metric) | BRL2518T2R2M.pdf | |
| ZGP323HAH2816C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP | ZGP323HAH2816C.pdf | |
| TPIC6273DW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Standard 20-SOIC | TPIC6273DW.pdf | |
| DS1810R-5+T&R | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | DS1810R-5+T&R.pdf | |
| ESR10EZPJ185 | RES SMD 1.8M OHM 5% 0.4W 0805 | ESR10EZPJ185.pdf | |
| CLB.M26.GLLG | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | CLB.M26.GLLG.pdf | |
| MS27467T11B4SB | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS27467T11B4SB.pdf | |
| 1788300000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ12 M50 | 1788300000.pdf | |
| PBC03SBEN | 3 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC03SBEN.pdf | |
| 5-102871-1 | 52 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 5-102871-1.pdf | |
| RCP0505B910RJEA | RES SMD 910 OHM 5% 5W 0505 | RCP0505B910RJEA.pdf |