| Manufacturer Part Number: | RSMF12JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1/2W 100K OHM 5% AXL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSMF12JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSMF12JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSMF12JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSMF12JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSMF12JT100K is new and unused, you can buy RSMF12JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSMF12JT100K.
| HK16085N6S-TV | 5.6nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 180 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | HK16085N6S-TV.pdf | |
| LTC2856HDD-2#TRPBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-DFN (3x3) | LTC2856HDD-2#TRPBF.pdf | |
| CD74ACT175E | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | CD74ACT175E.pdf | |
| LP3947ISDX-51 | IC BATT CHARGE MGR LI-ION 14WSON | LP3947ISDX-51.pdf | |
| LM2733XMFX | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 1A (Switch) SC-74A, SOT-753 | LM2733XMFX.pdf | |
| 23-233TL | T-3-1 4 T-5 WEDGE BASE LAMP SKT | 23-233TL.pdf | |
| MI-27X-IY-S | CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W | MI-27X-IY-S.pdf | |
| PT01SE-12-10SW | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PT01SE-12-10SW.pdf | |
| KH14155100J0G | 14 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | KH14155100J0G.pdf | |
| LCD1-14BF-E | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 1 AWG 1/4 Stud | LCD1-14BF-E.pdf | |
| RT0805WRD07121RL | RES SMD 121 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRD07121RL.pdf | |
| RT1210WRB07866RL | RES SMD 866 OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRB07866RL.pdf |