| Manufacturer Part Number: | RSF3WSJR-73-2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF3WSJR-73-2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF3WSJR-73-2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF3WSJR-73-2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF3WSJR-73-2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of RSF3WSJR-73-2K is new and unused, you can buy RSF3WSJR-73-2K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF3WSJR-73-2K.
| HSZ270KAQBF0KR | 27pF 500V Ceramic Capacitor Y5T Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | HSZ270KAQBF0KR.pdf | |
| CMR04E390JPDR | CMR MICA | CMR04E390JPDR.pdf | |
| LQW2UASR33G00L | 330nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 1.05 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | LQW2UASR33G00L.pdf | |
| ATF16V8B-10SC | 16V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 10ns 20-SOIC W | ATF16V8B-10SC.pdf | |
| AIBC30-24-79PC | ACB 5C 5#8 PIN RECP WALL RM | AIBC30-24-79PC.pdf | |
| 85107A83S5046 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | 85107A83S5046.pdf | |
| D38999/26MA35SN | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MA35SN.pdf | |
| PT07SE-18-5SW(SR) | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PT07SE-18-5SW(SR).pdf | |
| 487117-5 | CONN SOCKET FLEX FLAT CABLE 30AU | 487117-5.pdf | |
| 1534072-7 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin | 1534072-7.pdf | |
| 1015720000 | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1015720000.pdf | |
| CRCW121816R5FKTK | RES SMD 16.5 OHM 1% 1W 1218 | CRCW121816R5FKTK.pdf |