| Manufacturer Part Number: | RSF3JT120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 3W 120K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF3JT120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF3JT120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF3JT120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF3JT120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF3JT120K is new and unused, you can buy RSF3JT120K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF3JT120K.
| MKP383336063JFM2B0 | 0.036µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP383336063JFM2B0.pdf | |
| T491C475K020AT7280 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 20V 2413 (6032 Metric) 2.4 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T491C475K020AT7280.pdf | |
| FQL50N40 | MOSFET N-CH 400V 50A TO-264 | FQL50N40.pdf | |
| MB9BF166RPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B160R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 544KB (544K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB9BF166RPMC-G-JNE2.pdf | |
| YB02KW01-5D12-JD | LED Panel Indicator Amber Clear 12V 20mA Round with Flat Top, 15.00mm Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | YB02KW01-5D12-JD.pdf | |
| RC0603FR-07332KL | RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-07332KL.pdf | |
| GBB92DHAD-S329 | CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL | GBB92DHAD-S329.pdf | |
| TVPS00RF-25-11PD | 11 (2 + 9 Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RF-25-11PD.pdf | |
| MS27468T21B41PL | 41 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T21B41PL.pdf | |
| CTV06RQF-25-17PA-LC | TV 42C 36#22D 6#8(QUAD) PIN RE | CTV06RQF-25-17PA-LC.pdf | |
| 75844-102-04 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 75844-102-04.pdf | |
| OSTOQ060051 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTOQ060051.pdf | |
| S4-220RF1 | RES SMD 220 OHM 1% 2W 4525 | S4-220RF1.pdf | |
| RG1608V-5230-W-T1 | RES SMD 523 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608V-5230-W-T1.pdf | |
| 766143473GPTR13 | RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC | 766143473GPTR13.pdf |