| Manufacturer Part Number: | RSF2JT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 2W 360K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF2JT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF2JT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | RSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF2JT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF2JT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF2JT360K is new and unused, you can buy RSF2JT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF2JT360K.
| SM8S36AHE3/2D | TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO218AB | SM8S36AHE3/2D.pdf | |
| RBM06DCSH-S288 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | RBM06DCSH-S288.pdf | |
| EMM10DTMT-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | EMM10DTMT-S189.pdf | |
| ICS841S02BGILF | IC CLK GENERATOR PLL 20-TSSOP | ICS841S02BGILF.pdf | |
| XC6121C250ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C250ER-G.pdf | |
| L235-5080AHLCBAAC0 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module LUXEON XF-3535L White, Cool Linear Light Strip, Flexible | L235-5080AHLCBAAC0.pdf | |
| CN0966B20G16S7-140 | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B20G16S7-140.pdf | |
| 803-87-026-20-001101 | 26 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 803-87-026-20-001101.pdf | |
| 2-1546671-8 | 14 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Quick Connect Tabs | 2-1546671-8.pdf | |
| 0398900522 | 11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0398900522.pdf | |
| M55342E04B56E2RWS | RES SMD 56.2K OHM 1% 0.15W 1505 | M55342E04B56E2RWS.pdf | |
| CRCW0805158KFKEB | RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805158KFKEB.pdf |