| Manufacturer Part Number: | RSF2JT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 2W 200K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF2JT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF2JT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | RSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF2JT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF2JT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF2JT200K is new and unused, you can buy RSF2JT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF2JT200K.
| CDR35BP103BKZSAT | 10000pF 100V Ceramic Capacitor BP 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BP103BKZSAT.pdf | |
| 15KPA48CE3/TR13 | TVS DIODE 48VWM R6 | 15KPA48CE3/TR13.pdf | |
| VE-JW0-EZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VE-JW0-EZ-F1.pdf | |
| VI-BNN-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-BNN-EV-B1.pdf | |
| LED60W-086-C0700 | 700mA 28 ~ 86 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LED60W-086-C0700.pdf | |
| RC0603FR-0713RL | RES SMD 13 OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-0713RL.pdf | |
| ERJ-1GEJ8R2C | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GEJ8R2C.pdf | |
| RC0201DR-07280RL | RES SMD 280 OHM 0.5% 1/20W 0201 | RC0201DR-07280RL.pdf | |
| RL73H2BR62FTD | RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 | RL73H2BR62FTD.pdf | |
| DJT16E13-35HN | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DJT16E13-35HN.pdf | |
| 20021321-00088D1LF | 88 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021321-00088D1LF.pdf | |
| 0387109209 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387109209.pdf | |
| 1870350000 | 13 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1870350000.pdf | |
| YC324-FK-07249RL | RES ARRAY 4 RES 249 OHM 2012 | YC324-FK-07249RL.pdf | |
| RNF14BAC931R | RES 931 OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAC931R.pdf |