| Manufacturer Part Number: | RSF2JB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 2W 150K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF2JB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF2JB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | RSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF2JB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF2JB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF2JB150K is new and unused, you can buy RSF2JB150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF2JB150K.
| B37981M1102K054 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm) | B37981M1102K054.pdf | |
| 0498150.M | FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK | 0498150.M.pdf | |
| SMBJ5369A/TR13 | Zener Diode 51V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5369A/TR13.pdf | |
| SOMAM3517-10-1780FJIR | AM35x Embedded Module ARM® Cortex®-A8, AM3517 600MHz 256MB 512MB | SOMAM3517-10-1780FJIR.pdf | |
| L5991D013TR | Converter Offline Boost, Flyback Topology Up to 1MHz 16-SO | L5991D013TR.pdf | |
| ISL9444IRZ-T7A | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 40-QFN (5x5) | ISL9444IRZ-T7A.pdf | |
| CXA1816-0000-000N0YK20E8 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1816 White, Warm Square | CXA1816-0000-000N0YK20E8.pdf | |
| CA3102E14S-9PBF80F0 | 2 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | CA3102E14S-9PBF80F0.pdf | |
| 2-1105301-2 | CONN SOCKET 17-18AWG GOLD | 2-1105301-2.pdf | |
| T306045300J0G | 6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | T306045300J0G.pdf | |
| CRCW08053K74FKEAHP | RES SMD 3.74K OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW08053K74FKEAHP.pdf |