| Manufacturer Part Number: | RSF2JB100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 2W 100K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF2JB100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF2JB100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | RSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF2JB100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF2JB100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF2JB100K is new and unused, you can buy RSF2JB100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF2JB100K.
| ECQ-E6472KF | 4700pF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial | ECQ-E6472KF.pdf | |
| BFC241761005 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC241761005.pdf | |
| BFC237348225 | 2.2µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | BFC237348225.pdf | |
| RCA44DRMD | CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW | RCA44DRMD.pdf | |
| 531AA640M000BG | 640MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 121mA Enable/Disable | 531AA640M000BG.pdf | |
| GL34A-TP | Diode Standard 50V 500mA Surface Mount Mini MELF | GL34A-TP.pdf | |
| UPD1001T-A/MQ | USB, Peripherals PMIC 32-SQFN (5x5) | UPD1001T-A/MQ.pdf | |
| MOC81023SD | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 1 Channel 6-SMD | MOC81023SD.pdf | |
| VE-21W-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-21W-MY-F2.pdf | |
| MB60S15K | AC/DC CONVERTER 15V 60W | MB60S15K.pdf | |
| AC0603FR-07237KL | RES SMD 237K OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-07237KL.pdf | |
| ACA3106E22-28PBF80A232 | ACB 7C 7#12 PIN PLUG | ACA3106E22-28PBF80A232.pdf | |
| TVS06RF-J35JB-LC | TV 128C 128#22D SKT PLUG | TVS06RF-J35JB-LC.pdf | |
| 1057616-1 | TNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | 1057616-1.pdf |