| Manufacturer Part Number: | RSF1JT750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 750K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF1JT750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF1JT750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF1JT750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF1JT750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF1JT750K is new and unused, you can buy RSF1JT750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF1JT750K.
| 416F44033CTT | 44MHz ±30ppm Crystal 6pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F44033CTT.pdf | |
| SIT1618AA-13-33E-25.000000D | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT1618AA-13-33E-25.000000D.pdf | |
| FQB11P06TM | MOSFET P-CH 60V 11.4A D2PAK | FQB11P06TM.pdf | |
| CDCDLP223PW | IC CLK SYNTH FOR DLP SYS 20TSSOP | CDCDLP223PW.pdf | |
| LM2675LD-12/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A 16-WFDFN Exposed Pad | LM2675LD-12/NOPB.pdf | |
| V48C28T150B2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V48C28T150B2.pdf | |
| 825F16RE | RES CHAS MNT 16 OHM 1% 25W | 825F16RE.pdf | |
| RMCF0201FT37K4 | RES SMD 37.4K OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT37K4.pdf | |
| ACA43DRSN-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 86POS .125 | ACA43DRSN-S288.pdf | |
| PT06E12-3S-027 | PT 3C 3#16 SKT PLUG | PT06E12-3S-027.pdf | |
| GMA.1B.057.RA | BEND RELIEF 5.7MM BLUE | GMA.1B.057.RA.pdf | |
| M22-5431705 | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | M22-5431705.pdf | |
| 0190700007 | Ring Terminal Connector 4 Stud Circular 18-22 AWG Crimp | 0190700007.pdf |