| Manufacturer Part Number: | RSF1JT270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 270K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF1JT270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF1JT270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF1JT270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF1JT270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF1JT270K is new and unused, you can buy RSF1JT270K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF1JT270K.
| M39003/01-5550 | 1.0µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-5550.pdf | |
| RYM18DTAH-S189 | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | RYM18DTAH-S189.pdf | |
| ECX-L25BN-156.250 | OSC 156.25MHZ 2.5V LVDS SMD | ECX-L25BN-156.250.pdf | |
| AZ23C30-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 30V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C30-E3-08.pdf | |
| VE-BNL-CU | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | VE-BNL-CU.pdf | |
| VI-25F-MY | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VI-25F-MY.pdf | |
| D3501N | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | D3501N.pdf | |
| CA3100E20A9PBF80 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E20A9PBF80.pdf | |
| BACC63BP20D28P6 | 28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BP20D28P6.pdf | |
| C016 20H003 200 12 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw Gold | C016 20H003 200 12.pdf | |
| PUDP-36V-S | 36 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.079" (2.00mm) | PUDP-36V-S.pdf | |
| 0395340112 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395340112.pdf | |
| RT0603CRE078K66L | RES SMD 8.66K OHM 1/10W 0603 | RT0603CRE078K66L.pdf |