| Manufacturer Part Number: | RSF1JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 100K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF1JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF1JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RSF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF1JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF1JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF1JT100K is new and unused, you can buy RSF1JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF1JT100K.
| C0603C209D4GACTU | 2pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C209D4GACTU.pdf | |
| PDZ100WH10238BJ1 | 1000pF 13000V (13kV) Ceramic Capacitor R85 Disk, Metal Fitting - Threaded | PDZ100WH10238BJ1.pdf | |
| ECC-A3A330JGE | 33pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL/GP Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | ECC-A3A330JGE.pdf | |
| DMG6968LSD-13 | MOSFET N-CH 20V 6.5A 8-SOP | DMG6968LSD-13.pdf | |
| XMLBWT-00-0000-000PS60E7 | LED Lighting XLamp® XM-L2 White, Warm 3000K 2.85V 700mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLBWT-00-0000-000PS60E7.pdf | |
| VI-25W-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W | VI-25W-MW-F2.pdf | |
| GBB66DHRT-S621 | CONN EDGECARD 132POS .050 EXTEND | GBB66DHRT-S621.pdf | |
| ACC22DKEI-S1243 | CONN EDGECARD 44POS .100" | ACC22DKEI-S1243.pdf | |
| GTC06R20-18S-025 | GT 9C 3#12 6#16 SKT PLUG | GTC06R20-18S-025.pdf | |
| 0732162241 | TNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle Solder | 0732162241.pdf | |
| 103975-2 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22-26 AWG | 103975-2.pdf | |
| 0026481156 | 15 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0026481156.pdf | |
| DF3DZ-6P-2H(20) | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | DF3DZ-6P-2H(20).pdf |