| Manufacturer Part Number: | RSF1JA100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 100K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF1JA100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF1JA100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF1JA100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF1JA100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF1JA100K is new and unused, you can buy RSF1JA100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF1JA100K.
| RBM15DCMT | CONN EDGECARD 30POS .156 WW | RBM15DCMT.pdf | |
| 4HF100000Z3BACUGI | 100MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V 90mA (Typ) Enable/Disable | 4HF100000Z3BACUGI.pdf | |
| SI5913DC-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 4A 1206-8 | SI5913DC-T1-E3.pdf | |
| ZR431F005TA | Shunt Voltage Reference IC 20V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZR431F005TA.pdf | |
| MI-J21-MY-B1 | CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W | MI-J21-MY-B1.pdf | |
| AR0805FR-07165RL | RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-07165RL.pdf | |
| RMM28DTAS-S189 | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | RMM28DTAS-S189.pdf | |
| 1412243 | 3 Position Circular Connector Insert, Female Sockets Solder Gold | 1412243.pdf | |
| PTS06USB5-22-55S | PTSE 55C 55#20 SKT PLUG | PTS06USB5-22-55S.pdf | |
| VG95328M12-10PY | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | VG95328M12-10PY.pdf | |
| TVS06RF-13-35JC-LC | TV 22C 22#22D SKT PLUG | TVS06RF-13-35JC-LC.pdf | |
| GSP1.9401.1 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle | GSP1.9401.1.pdf | |
| AXK7L22217G | 22 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXK7L22217G.pdf | |
| RCP2512W1K60JED | RES SMD 1.6K OHM 5% 22W 2512 | RCP2512W1K60JED.pdf |