| Manufacturer Part Number: | RSF1GT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1W 100K OHM 2% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF1GT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF1GT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF1GT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF1GT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF1GT100K is new and unused, you can buy RSF1GT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF1GT100K.
| C1210C105M3VACTU | 1µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C105M3VACTU.pdf | |
| SR217A221GAR | 220pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR217A221GAR.pdf | |
| 199D105X9025AXB1E3 | 1µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 0.173" Dia (4.40mm) | 199D105X9025AXB1E3.pdf | |
| 0251005.MXL | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | 0251005.MXL.pdf | |
| GCM28DCMN-S288 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | GCM28DCMN-S288.pdf | |
| XC6SLX100T-N3FG676C | IC FPGA 376 I/O 676FCBGA | XC6SLX100T-N3FG676C.pdf | |
| C566C-RFF-CU0W0BB1 | Red 622nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial | C566C-RFF-CU0W0BB1.pdf | |
| GW PSLPS1.EC-KTLP-5J7K-1 | LED Lighting DURIS® S 5 White, Neutral 4500K 6.35V 150mA 120° 2-SMD, Flat Lead | GW PSLPS1.EC-KTLP-5J7K-1.pdf | |
| CA10715_BOOM-S | Reflector Seoul Acrich, P7 18° (P7), 24° (Acrich) Spot Round, 22.20mm Adhesive | CA10715_BOOM-S.pdf | |
| DPD090100-P12P | 9V 9W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPD090100-P12P.pdf | |
| TRR01MZPF3013 | RES SMD 301K OHM 1% 1/16W 0402 | TRR01MZPF3013.pdf | |
| 160-80-650-00-001101 | 50 Position DIP, DIL - Header Connector Slotted Tin | 160-80-650-00-001101.pdf | |
| ESR01MZPF1001 | RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 0402 | ESR01MZPF1001.pdf | |
| YC248-FR-0730R1L | RES ARRAY 8 RES 30.1 OHM 1606 | YC248-FR-0730R1L.pdf |