| Manufacturer Part Number: | RSF12JT180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1/2W 180K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF12JT180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF12JT180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF12JT180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF12JT180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF12JT180K is new and unused, you can buy RSF12JT180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF12JT180K.
| CM309E16000000AAKT | 16MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | CM309E16000000AAKT.pdf | |
| 511FCB-BAAG | 125MHz ~ 169.999MHz LVDS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 23mA Enable/Disable | 511FCB-BAAG.pdf | |
| CDR105BNP-271KC | 270µH Shielded Inductor 410mA 870 mOhm Max Nonstandard | CDR105BNP-271KC.pdf | |
| S0603-82NJ3C | 82nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 570 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-82NJ3C.pdf | |
| CY7C185-25VC | IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ | CY7C185-25VC.pdf | |
| SP7121EK-F | LED Driver IC 2 Output Linear PWM Dimming 25mA SOT-23-6 | SP7121EK-F.pdf | |
| NHD-320240WX-COTFH-V#I040 | Graphic LCD Display Module Transflective Gray FSTN - Film Super-Twisted Nematic Parallel, 8-Bit 320 x 240 (QVGA) | NHD-320240WX-COTFH-V#I040.pdf | |
| RC0100JR-0727KL | RES SMD 27K OHM 5% 1/32W 01005 | RC0100JR-0727KL.pdf | |
| GTS02R20-2S | GT 1C 1#0 SKT RECP BOX | GTS02R20-2S.pdf | |
| 2M803-003-02M14-12SN | M803 12C 12#16 SKT RECP OM | 2M803-003-02M14-12SN.pdf | |
| SLP15R-2 | 15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle | SLP15R-2.pdf | |
| TNPW0805133KBEEA | RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805133KBEEA.pdf | |
| D55342E07B35E7RWS | RES SMD 35.7K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342E07B35E7RWS.pdf | |
| SFR2500005493FR500 | RES 549K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500005493FR500.pdf | |
| SFR25H0001102FA500 | RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR25H0001102FA500.pdf |