| Manufacturer Part Number: | RSF100JB-73-27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 13527 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 27K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF100JB-73-27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF100JB-73-27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RSF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF100JB-73-27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF100JB-73-27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of RSF100JB-73-27K is new and unused, you can buy RSF100JB-73-27K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF100JB-73-27K.
| MKP385351016JBA2B0 | 0.051µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | MKP385351016JBA2B0.pdf | |
| TPSMC43CA | TVS DIODE 36.8VWM DO-214AB | TPSMC43CA.pdf | |
| ABB13DYFD | CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD | ABB13DYFD.pdf | |
| EFE13F | MODULE DIODE 75A 380VAC | EFE13F.pdf | |
| PIC32MX440F512HT-80V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX440F512HT-80V/PT.pdf | |
| RS3-1212D/H3 | CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT | RS3-1212D/H3.pdf | |
| VI-23R-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-23R-EX-F3.pdf | |
| NCV8842PWGEVB | NCV8842 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | NCV8842PWGEVB.pdf | |
| ESC40DRYH-S93 | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | ESC40DRYH-S93.pdf | |
| 97-3106B32-414SZ | AB 52C 52#16 SKT PLUG | 97-3106B32-414SZ.pdf | |
| 550-10-478M26-131152 | BGA SOLDER TAIL | 550-10-478M26-131152.pdf | |
| CRCW080563R4FKTB | RES SMD 63.4 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080563R4FKTB.pdf |