| Manufacturer Part Number: | RSF100JB-73-1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 116119 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF100JB-73-1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF100JB-73-1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RSF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF100JB-73-1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF100JB-73-1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of RSF100JB-73-1K is new and unused, you can buy RSF100JB-73-1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF100JB-73-1K.
| VJ0603D2R2BXCAJ | 2.2pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R2BXCAJ.pdf | |
| BN224I0824K-- | 0.82µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial | BN224I0824K--.pdf | |
| B88069X8840B502 | GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE | B88069X8840B502.pdf | |
| 5KP7.5CE3/TR13 | TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC P600 | 5KP7.5CE3/TR13.pdf | |
| GEM06DRXI | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | GEM06DRXI.pdf | |
| 2SK2744(F) | MOSFET N-CH 50V 45A TO-3PN | 2SK2744(F).pdf | |
| PIC16F877AT-I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F877AT-I/PT.pdf | |
| MB90022PF-GS-435E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-435E1.pdf | |
| SN74AHC1G14DBVR | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | SN74AHC1G14DBVR.pdf | |
| S-80932CLMC-G62T2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80932CLMC-G62T2U.pdf | |
| MS3108E24-6PX | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108E24-6PX.pdf | |
| H-030-38107 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | H-030-38107.pdf | |
| RCP1206B180RJEA | RES SMD 180 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206B180RJEA.pdf | |
| Y40456K30000J0W | RES SMD 6.3K OHM 5% 1/20W 0505 | Y40456K30000J0W.pdf |