| Manufacturer Part Number: | RSEL-2006A |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category: | Power Line Filter Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | EMI FILTER 250VAC 3A WIRE TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSEL-2006A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSEL-2006A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Filters | |
| Family | Power Line Filter Modules | |
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. | |
| Series | RSEL | |
| Part Status | Active | |
| Filter Type | Single Phase | |
| Configuration | Single Stage | |
| Voltage - Rated DC | 250V | |
| Voltage - Rated AC | 250V | |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) | - | |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase) | - | |
| Current | 6A | |
| Frequency - Operating | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Approvals | CSA, EN, UL | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Quick Connect | |
| Inductance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSEL-2006A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSEL-2006A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK-Lambda Americas Inc. all series components. The condition of RSEL-2006A is new and unused, you can buy RSEL-2006A TDK-Lambda Americas Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSEL-2006A.
| 8N4SV75LC-0083CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0083CDI.pdf | |
| DAC7634E/1K | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-SSOP | DAC7634E/1K.pdf | |
| 7024L15PFG8 | IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP | 7024L15PFG8.pdf | |
| MIC79050-4.2BM-TR | IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-SOIC | MIC79050-4.2BM-TR.pdf | |
| AFCT-57V6ANSZ | Fiber Optic Transceiver Module Ethernet 1.25Gbd 1550nm 3.3V LC Duplex Pluggable, SFP | AFCT-57V6ANSZ.pdf | |
| 5219462F | Green, Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.8V Red Radial | 5219462F.pdf | |
| VE-JW4-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-JW4-EW-F4.pdf | |
| VE-BNF-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W | VE-BNF-IW-F3.pdf | |
| VI-23H-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-23H-MW-S.pdf | |
| ETSA190342UDC-P6RP-SZ | 19V 60W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | ETSA190342UDC-P6RP-SZ.pdf | |
| 6805W5102401 | 5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 6805W5102401.pdf | |
| PBC01SBCN | 1 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector Through Hole, Right Angle Gold | PBC01SBCN.pdf | |
| 316-83-146-41-001101 | 46 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-146-41-001101.pdf | |
| AT0603CRD07274KL | RES SMD 274KOHM 0.25% 1/10W 0603 | AT0603CRD07274KL.pdf | |
| RLR07C25R5FRRE6 | RES 25.5 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C25R5FRRE6.pdf |