| Manufacturer Part Number: | RSEL-2001W |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category: | Power Line Filter Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | EMI FILTER 250VAC 1A WIRE TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSEL-2001W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSEL-2001W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Filters | |
| Family | Power Line Filter Modules | |
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. | |
| Series | RSEL | |
| Part Status | Active | |
| Filter Type | Single Phase | |
| Configuration | Single Stage | |
| Voltage - Rated DC | 250V | |
| Voltage - Rated AC | 250V | |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) | - | |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase) | - | |
| Current | 1A | |
| Frequency - Operating | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Approvals | CSA, EN, UL | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Inductance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSEL-2001W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSEL-2001W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK-Lambda Americas Inc. all series components. The condition of RSEL-2001W is new and unused, you can buy RSEL-2001W TDK-Lambda Americas Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSEL-2001W.
| UVR0J102MPD1TA | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J102MPD1TA.pdf | |
| EEE-FT1E470AR | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1E470AR.pdf | |
| UCD1C152MNQ1MS | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1C152MNQ1MS.pdf | |
| DR125-470-R | 47µH Shielded Wirewound Inductor 2.71A 74 mOhm Nonstandard | DR125-470-R.pdf | |
| LFSCM3GA40EP1-6FCN1152C | IC FPGA 604 I/O 1152FCBGA | LFSCM3GA40EP1-6FCN1152C.pdf | |
| L6932D1.5TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 2A 8-SO | L6932D1.5TR.pdf | |
| VI-J2R-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VI-J2R-CY-F2.pdf | |
| VI-2NX-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VI-2NX-MV-F3.pdf | |
| JT06RE20-2PB | JT 65C 65#22 PIN PLUG | JT06RE20-2PB.pdf | |
| 88-569714-35E | LJTP02RE-15-35PA-014 W/ PC CON | 88-569714-35E.pdf | |
| DTS26W17-35PA-LC | 55 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26W17-35PA-LC.pdf | |
| FH34SRJ-18S-0.5SH(99) | 18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH34SRJ-18S-0.5SH(99).pdf | |
| 501331-0907 | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Tin | 501331-0907.pdf | |
| ELE202110 | CONN TERM BLK CARD EDGE 20POS | ELE202110.pdf | |
| ERJ-S12F1273U | RES SMD 127K OHM 1% 3/4W 1812 | ERJ-S12F1273U.pdf |