| Manufacturer Part Number: | RS1PJHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PJHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PJHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 250ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PJHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PJHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PJHE3/84A is new and unused, you can buy RS1PJHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PJHE3/84A.
| MKP386M525160YT1 | 2.5µF Film Capacitor 600V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 2.284" L x 1.378" W (58.00mm x 35.00mm) | MKP386M525160YT1.pdf | |
| LA60Q62 | FUSE CARTRIDGE 600VAC/VDC 5AG | LA60Q62.pdf | |
| 10058831-111LF | CONN EDGE CARD 170POS VERT PRESS | 10058831-111LF.pdf | |
| A-HDMI282-19M-B-F-02-05-R | HDMI Connector 19 Position | A-HDMI282-19M-B-F-02-05-R.pdf | |
| BYG20G-E3/TR3 | DIODE AVALANCHE 400V 1.5A | BYG20G-E3/TR3.pdf | |
| SKI06106 | MOSFET N-CH 60V 57A TO-263 | SKI06106.pdf | |
| AT29C256-20TI | IC FLASH 256KBIT 200NS 28TSOP | AT29C256-20TI.pdf | |
| DNK12S0A0R30NFB | POWER MODULE DOSA POL 30A | DNK12S0A0R30NFB.pdf | |
| CENB1060A1249N01 | 12V 60W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | CENB1060A1249N01.pdf | |
| SP6648LEDEB | SP6648 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | SP6648LEDEB.pdf | |
| MS3102A10SL-3S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3102A10SL-3S.pdf | |
| TVP00DZ-19-28BD | TV 28C 26#20 2#16 SKT RECP | TVP00DZ-19-28BD.pdf | |
| 5-102398-8 | 20 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22-26 AWG | 5-102398-8.pdf |