| Manufacturer Part Number: | RS1PDHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PDHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PDHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PDHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PDHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PDHE3/84A is new and unused, you can buy RS1PDHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PDHE3/84A.
| 293D477X9004D2TE3 | 470µF Molded Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 600 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | 293D477X9004D2TE3.pdf | |
| ECC24DJGN | CONN EDGECARD 48POS .100" | ECC24DJGN.pdf | |
| 2PD601BSL,215 | TRANS NPN 50V 0.2A SOT-23 | 2PD601BSL,215.pdf | |
| FDS6670A | MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC | FDS6670A.pdf | |
| J107_D75Z | JFET N-Channel 25V 100mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J107_D75Z.pdf | |
| XC4036XL-2HQ304C | IC FPGA 256 I/O 304HQFP | XC4036XL-2HQ304C.pdf | |
| 73S1215F-68IM/F/P | 80515 73S12xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | 73S1215F-68IM/F/P.pdf | |
| LT1113CS8#TRPBF | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1113CS8#TRPBF.pdf | |
| 74AXP2G07GMH | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AXP2G07GMH.pdf | |
| ABC44DREN-S734 | CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET | ABC44DREN-S734.pdf | |
| NLDFT-N-BL-L-C240-M40A | 1 Position Circular Connector Line Drain, Female Sockets Crimp Silver | NLDFT-N-BL-L-C240-M40A.pdf | |
| C48-00R18-14P-406 | 26500 14C 14#16 P TH RECP LC | C48-00R18-14P-406.pdf |