| Manufacturer Part Number: | RS1PBHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PBHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PBHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PBHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PBHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PBHM3/85A is new and unused, you can buy RS1PBHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PBHM3/85A.
| 2PA1576Q,135 | TRANS PNP 50V 0.15A SOT323 | 2PA1576Q,135.pdf | |
| MV5438 | Green, Orange LED Indication - Discrete 2.3V Green, 2.3V Orange Radial - 3 Leads | MV5438.pdf | |
| VE-2W0-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-2W0-EY-F4.pdf | |
| VI-B11-CX | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-B11-CX.pdf | |
| CORE429-OM | Microsemi Devices - License | CORE429-OM.pdf | |
| ERJ-L03UJ76MV | RES SMD 0.076 OHM 5% 1/5W 0603 | ERJ-L03UJ76MV.pdf | |
| LJT06RE-13-8S-SR | LJT 8C 8#20 SKT PLUG | LJT06RE-13-8S-SR.pdf | |
| TV06RL-19-32AA | TV 32C 32#20 PIN PLUG | TV06RL-19-32AA.pdf | |
| 112165 | BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 112165.pdf | |
| 2029076-2 | 2P MICRO MNL 1R RA HDR ASY NAT | 2029076-2.pdf | |
| 0387090359 | SR BTS PC CAPT 14 ASY CP | 0387090359.pdf | |
| PHP00603E22R6BST1 | RES SMD 22.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E22R6BST1.pdf |