| Manufacturer Part Number: | RS1PBHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PBHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PBHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PBHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PBHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PBHE3/84A is new and unused, you can buy RS1PBHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PBHE3/84A.
| B43601F2397M80 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2397M80.pdf | |
| VJ0603D300FLXAP | 30pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D300FLXAP.pdf | |
| JCB06DYRN | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS | JCB06DYRN.pdf | |
| VLS201612HBX-R47M-1 | 470nH Shielded Wirewound Inductor 3.2A 42 mOhm Max 0806 (2016 Metric) | VLS201612HBX-R47M-1.pdf | |
| MB96F645RBPMC-GS-N2E1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96640 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F645RBPMC-GS-N2E1.pdf | |
| VE-J5J-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VE-J5J-MW-F3.pdf | |
| MDS-200APB24 AA | AC/DC CONVERTER 24V 140W | MDS-200APB24 AA.pdf | |
| IVS8-5Q0-5S0-3Y0-03-A | IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IVS8-5Q0-5S0-3Y0-03-A.pdf | |
| PCNM1206E3012BST5 | RES SMD 30.1K OHM 0.1% 2W 1206 | PCNM1206E3012BST5.pdf | |
| TV07DT-19-88PA-P15 | 88 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DT-19-88PA-P15.pdf | |
| 1-641525-2 | 12 Position Rectangular Plug Connector IDC Tin-Lead 24 AWG | 1-641525-2.pdf | |
| LCCF3/0-12H-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 3/0 AWG 1/2 Stud | LCCF3/0-12H-X.pdf | |
| ERJ-S1TF7501U | RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF7501U.pdf | |
| RG2012N-1023-C-T5 | RES SMD 102K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-1023-C-T5.pdf | |
| H81K5FYA | RES 1.50K OHM 1/4W 1% AXIAL | H81K5FYA.pdf |