| Manufacturer Part Number: | RS1PB-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PB-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PB-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PB-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PB-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PB-M3/85A is new and unused, you can buy RS1PB-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PB-M3/85A.
| A-DVI-1015-02-R | DVI-D, Dual Link Receptacle Connector 25 Position Through Hole, Vertical | A-DVI-1015-02-R.pdf | |
| DDZ15BSF-7 | Zener Diode 14.26V 500mW ±3% Surface Mount SOD-323F | DDZ15BSF-7.pdf | |
| STW14NM50FD | MOSFET N-CH 500V 14A TO-247 | STW14NM50FD.pdf | |
| ISC1812RV331K | 330µH Shielded Wirewound Inductor 96mA 7.54 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ISC1812RV331K.pdf | |
| SJM184BEA01 | IC ANALOG SWITCH | SJM184BEA01.pdf | |
| ICL3232EIV-20Z | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | ICL3232EIV-20Z.pdf | |
| DS1629S-C05+ | Thermometer, Thermostat -55°C ~ 125°C Internal Sensor I²C/SMBus Output 8-SOIC | DS1629S-C05+.pdf | |
| L50J200 | RES CHAS MNT 200 OHM 5% 50W | L50J200.pdf | |
| GSM28DTBI-S189 | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | GSM28DTBI-S189.pdf | |
| D38999/26MH21PN-LC | CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN | D38999/26MH21PN-LC.pdf | |
| FPISIX-SS | 6 Port Faceplate Silver Single Gang | FPISIX-SS.pdf | |
| 4-641151-7 | 17 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 24 AWG | 4-641151-7.pdf | |
| 0026602150 | 15 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0026602150.pdf | |
| LRC-LR1206LF-01-R050F | RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 1206 | LRC-LR1206LF-01-R050F.pdf |