| Manufacturer Part Number: | RR3402A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-Switch |
| Product Category: | Rocker Switches |
| Available Quantity: | 10075 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Rocker Switch SPST 6A (AC) 125V Panel Mount, Threaded Body with Nut |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR3402A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR3402A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Switch Basics Power Switch Overview | |
| Online Catalog | RR3402 Series | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Manufacturer | E-Switch | |
| Series | RR3402 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPST | |
| Switch Function | On-Off | |
| Current Rating | 6A (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Paddle | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Threaded Body with Nut | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 15.00mm Dia | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 65°C | |
| Mechanical Life | 20,000 Cycles | |
| Electrical Life | 6,000 Cycles | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR3402A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR3402A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-Switch all series components. The condition of RR3402A is new and unused, you can buy RR3402A E-Switch with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR3402A.
| MAL212825228E3 | 2.2µF 16V Aluminum Capacitors Radial 91 Ohm @ 100Hz | MAL212825228E3.pdf | |
| 1808AA390KATME | 39pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808AA390KATME.pdf | |
| 15ASL160C-2US | 15KV 160A ASL - 2 SHOT - U.S | 15ASL160C-2US.pdf | |
| JBPT5N01ZXB | JUNC BLOCK NON-FEED-THRU | JBPT5N01ZXB.pdf | |
| AISC-0603-R039J-T | 39nH Unshielded Wirewound Inductor 460mA 220 mOhm Max Nonstandard | AISC-0603-R039J-T.pdf | |
| IDTCV119EPVG8 | IC CLK GEN DESKTOP PC 48-SSOP | IDTCV119EPVG8.pdf | |
| L6598D | Converter Offline Half-Bridge Topology 400kHz 16-SO | L6598D.pdf | |
| ASMT-QHBD-AFH0E | LED Lighting Color - Red 618nm (611nm ~ 625nm) 4-PLCC | ASMT-QHBD-AFH0E.pdf | |
| AIB1FA20-4SC | GT 4C 4#12 SKT RECP LINE | AIB1FA20-4SC.pdf | |
| AIB7-14S-1PC | GT 3C 3#16S PIN RECP JAM | AIB7-14S-1PC.pdf | |
| EEG.0B.309.CLN | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | EEG.0B.309.CLN.pdf | |
| 562115220 | 22 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws | 562115220.pdf | |
| PAT0805E1050BST1 | RES SMD 105 OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E1050BST1.pdf | |
| RN55C5492DR36 | RES 54.9K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C5492DR36.pdf | |
| H827R4DCA | RES 27.4 OHM 1/4W 0.5% AXIAL | H827R4DCA.pdf |