| Manufacturer Part Number: | RPER72A331K2S2B03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPER72A331K2S2B03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPER72A331K2S2B03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RPE Series 23/Apr/2013 RPE Series Revision 06/Jan/2014 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RPE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 330pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPER72A331K2S2B03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPER72A331K2S2B03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RPER72A331K2S2B03A is new and unused, you can buy RPER72A331K2S2B03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPER72A331K2S2B03A.
| 06031A470JAQ2A | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031A470JAQ2A.pdf | |
| VJ2225Y273JBEAT4X | 0.027µF 500V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm) | VJ2225Y273JBEAT4X.pdf | |
| D103F751JO3 | 750pF Mica Capacitor 300V Radial 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) | D103F751JO3.pdf | |
| SRU1028A-560Y | 56µH Shielded Wirewound Inductor 1.1A 270 mOhm Max Nonstandard | SRU1028A-560Y.pdf | |
| V110A36M300BF | CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W | V110A36M300BF.pdf | |
| RSC350BABG | AC/DC CNVRTR 5V 12V 5V 12V 350W | RSC350BABG.pdf | |
| FRDM-BC3770-EVM | BC3770, KL1x, KL2x, mbed-Enabled Development - Power Management, Battery Charger Evaluation Board | FRDM-BC3770-EVM.pdf | |
| BQ20Z65EVM | BQ20Z65, BQ29330, BQ29412 Impedance Track™ Series Power Management, Battery Gauge Evaluation Board | BQ20Z65EVM.pdf | |
| RR0510P-1401-D | RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510P-1401-D.pdf | |
| TV06RW-21-39AB | TV 39C 37#20 2#16 PIN PLUG | TV06RW-21-39AB.pdf | |
| DAMN7C2SNA197 | 7 (5 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DAMN7C2SNA197.pdf | |
| SM2615FT11R3 | RES SMD 11.3 OHM 1% 1W 2615 | SM2615FT11R3.pdf | |
| RW3R0DB47R0J | RES SMD 47 OHM 5% 3W J LEAD | RW3R0DB47R0J.pdf |