| Manufacturer Part Number: | RPER72A104K3M1C07A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPER72A104K3M1C07A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPER72A104K3M1C07A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RPE Series 23/Apr/2013 RPE Series Revision 06/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RPE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 0.10µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.248" (6.30mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPER72A104K3M1C07A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPER72A104K3M1C07A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RPER72A104K3M1C07A is new and unused, you can buy RPER72A104K3M1C07A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPER72A104K3M1C07A.
| 06035U100JAT2A | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) | 06035U100JAT2A.pdf | |
| LELK111-39950-20-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK111-39950-20-V.pdf | |
| 50009-5048A | 4R VER HDR PF 0GP | 50009-5048A.pdf | |
| LTC2367IDE-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-DFN (4x3) | LTC2367IDE-16#TRPBF.pdf | |
| DF2328VF25V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-QFP (14x20) | DF2328VF25V.pdf | |
| 4N26S | Optoisolator Transistor with Base Output 1500Vrms 1 Channel 6-SMD | 4N26S.pdf | |
| HLMP-CW36-UV000 | White, Cool LED Indication - Discrete 3.2V Radial | HLMP-CW36-UV000.pdf | |
| MI-26V-IX-F3 | CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 75W | MI-26V-IX-F3.pdf | |
| 27914-15T12 | Pin Contact 18-20 AWG Size 12 Crimp Gold | 27914-15T12.pdf | |
| KD14105100J0G | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | KD14105100J0G.pdf | |
| RT0402CRD07680RL | RES SMD 680 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRD07680RL.pdf |