| Manufacturer Part Number: | RPE5C2A2R0C2M1B03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPE5C2A2R0C2M1B03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPE5C2A2R0C2M1B03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RPE Series 23/Apr/2013 RPE Series Revision 06/Jan/2014 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RPE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 2pF | |
| Tolerance | ±0.25pF | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPE5C2A2R0C2M1B03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPE5C2A2R0C2M1B03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RPE5C2A2R0C2M1B03A is new and unused, you can buy RPE5C2A2R0C2M1B03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPE5C2A2R0C2M1B03A.
| VJ0805D1R9CLCAC | 1.9pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R9CLCAC.pdf | |
| DZ27T10 | FUSE CRTRDGE 10A 500VAC NON STD | DZ27T10.pdf | |
| SMBG100AHE3/52 | TVS DIODE 100VWM 162VC SMB | SMBG100AHE3/52.pdf | |
| ECX-H22BN-24.000 | OSC 24MHZ 2.5V HCMOS SMD | ECX-H22BN-24.000.pdf | |
| Z8F1233QJ020SG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH | Z8F1233QJ020SG.pdf | |
| THS4011ID | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4011ID.pdf | |
| CA3108F28-22PF80 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108F28-22PF80.pdf | |
| SP02E-18-30P(003) | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | SP02E-18-30P(003).pdf | |
| TV07RF-15-55S-S1AD | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RF-15-55S-S1AD.pdf | |
| TVP00RQS-17-22PA | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RQS-17-22PA.pdf | |
| PT06SE14-18S-LC | PTSE 18C 18#20 SKT PLUG | PT06SE14-18S-LC.pdf | |
| 530758-8 | 2 ROW BOX RECP 100 POS STAG | 530758-8.pdf | |
| Y1496118R000Q9W | RES SMD 118 OHM 0.02% 0.15W 1206 | Y1496118R000Q9W.pdf | |
| RN65C4991BR36 | RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL | RN65C4991BR36.pdf |