| Manufacturer Part Number: | RPE5C2A101J2M1A03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPE5C2A101J2M1A03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPE5C2A101J2M1A03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RPE Series 23/Apr/2013 RPE Series Revision 06/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RPE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 100pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPE5C2A101J2M1A03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPE5C2A101J2M1A03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RPE5C2A101J2M1A03A is new and unused, you can buy RPE5C2A101J2M1A03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPE5C2A101J2M1A03A.
| 1825HC272KAJ1A | 2700pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825HC272KAJ1A.pdf | |
| 3JQ 2-R | FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG | 3JQ 2-R.pdf | |
| SM15T10AHE3/9AT | TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC | SM15T10AHE3/9AT.pdf | |
| AD8210WYC-P3 | Current Monitor Regulator High/Low-Side 5mA 8-SOIC | AD8210WYC-P3.pdf | |
| SK-220RD | Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Serial 1.38" (35.05mm) 220 x 220 | SK-220RD.pdf | |
| CXA1816-0000-000N0YM230F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1816 White, Warm Square | CXA1816-0000-000N0YM230F.pdf | |
| VE-26M-CX | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-26M-CX.pdf | |
| HMM28DRXN | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | HMM28DRXN.pdf | |
| GTCL06LCFGG40-AGP-025 | GT 38C 38#12 PIN PLUG | GTCL06LCFGG40-AGP-025.pdf | |
| CTVS07RF-21-75S-LC | CTV 4C 4#8(COAX) SKT J/N RECP | CTVS07RF-21-75S-LC.pdf | |
| 0387736423 | COVER BTS 23 KIT | 0387736423.pdf | |
| PLT0805Z4752LBTS | RES SMD 47.5KOHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z4752LBTS.pdf | |
| CMF555K0000FKEA | RES 5K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF555K0000FKEA.pdf | |
| RN55C2553BRE6 | RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C2553BRE6.pdf |