| Manufacturer Part Number: | RPC2512JT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 5% 1.5W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC2512JT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC2512JT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1.5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC2512JT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC2512JT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC2512JT200K is new and unused, you can buy RPC2512JT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC2512JT200K.
| VJ1825A472KBBAT4X | 4700pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm) | VJ1825A472KBBAT4X.pdf | |
| F339X132233KFI2B0 | 0.022µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | F339X132233KFI2B0.pdf | |
| MXSMLJ40AE3 | TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB | MXSMLJ40AE3.pdf | |
| MAX4608ESE+T | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SO | MAX4608ESE+T.pdf | |
| 74AUP1G00GM,115 | NAND Gate IC 1 Channel 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AUP1G00GM,115.pdf | |
| ISL89165FBEBZ | MOSFET DRIVER 2CH 5.0V 6A 8SOIC | ISL89165FBEBZ.pdf | |
| S-1315C35-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 200mA SOT-23-5 | S-1315C35-M5T1U3.pdf | |
| V150B48H250BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W | V150B48H250BN2.pdf | |
| PATT0805E1503BGT1 | RES SMD 150K OHM 0.1% 1/5W 0805 | PATT0805E1503BGT1.pdf | |
| 1755846 | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1755846.pdf | |
| 2-1601028-1 | Terminal Magnetic Connector Siameze 18-34 AWG Quick Connect | 2-1601028-1.pdf | |
| RT0402BRE0745R3L | RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE0745R3L.pdf |