| Manufacturer Part Number: | RPC1210JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC1210JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC1210JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC1210JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC1210JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC1210JT100K is new and unused, you can buy RPC1210JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC1210JT100K.
| GRM31CR71E106KA12L | 10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR71E106KA12L.pdf | |
| A822M15X7RK5UAA | 8200pF 200V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A822M15X7RK5UAA.pdf | |
| 2-1879064-2 | 15µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2312 (6032 Metric) 500 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | 2-1879064-2.pdf | |
| 3SB 62 | FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG | 3SB 62.pdf | |
| 8N3SV76LC-0097CDI8 | VCXO IC 38.88MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0097CDI8.pdf | |
| AD8024ARZ-REEL7 | Current Feedback Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | AD8024ARZ-REEL7.pdf | |
| N25Q064A13ESEC0E | IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC | N25Q064A13ESEC0E.pdf | |
| PCM16XB1 | ICE2000 - Processor Module | PCM16XB1.pdf | |
| 395-120-540-804 | CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK | 395-120-540-804.pdf | |
| MS27466T23B35JA-LC | 100 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27466T23B35JA-LC.pdf | |
| 146471-1 | 1 Position Header Spacer Connector Tin-Lead Through Hole | 146471-1.pdf | |
| ESZH16160 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | ESZH16160.pdf | |
| CMF6032K400FHEB | RES 32.4K OHM 1W 1% AXIAL | CMF6032K400FHEB.pdf |