| Manufacturer Part Number: | RPC1206JT750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 750K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RPC1206JT750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RPC1206JT750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RPC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RPC1206JT750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RPC1206JT750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RPC1206JT750K is new and unused, you can buy RPC1206JT750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RPC1206JT750K.
| URS1V4R7MDD1TD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V4R7MDD1TD.pdf | |
| UFW0J682MHD1TO | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW0J682MHD1TO.pdf | |
| CC1206JKX7R0BB104 | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JKX7R0BB104.pdf | |
| 08055A220KAT4A | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A220KAT4A.pdf | |
| 47-100011 | CONN PWR-OUT RT ANGLE MICROTCA | 47-100011.pdf | |
| KMPC8540PX667LB | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8540PX667LB.pdf | |
| VI-J1Y-EZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W | VI-J1Y-EZ-F2.pdf | |
| VE-BTL-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-BTL-EX-F4.pdf | |
| RCC65DRYH-S93 | CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD | RCC65DRYH-S93.pdf | |
| JBB108DYRR | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO | JBB108DYRR.pdf | |
| TV06DT-23-21S | 21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DT-23-21S.pdf | |
| GTCL08R20-19P-025-C10 | GT 3C 3#8 PIN PLUG RTANG | GTCL08R20-19P-025-C10.pdf | |
| DSS3XSZAG04X | 25P F R/A .590 4-40 | DSS3XSZAG04X.pdf |