| Manufacturer Part Number: | ROV14-681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 680V 4.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV14-681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV14-681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 612V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 680V | |
| Varistor Voltage (Max) | 748V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 420VAC | |
| Maximum DC Volts | 560VDC | |
| Energy | 172J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV14-681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV14-681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV14-681K is new and unused, you can buy ROV14-681K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV14-681K.
| 209-6-2601-647 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 209-6-2601-647.pdf | |
| SMBJ15A-13 | TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB | SMBJ15A-13.pdf | |
| RSM08DSEF-S243 | CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET | RSM08DSEF-S243.pdf | |
| 346-062-521-201 | CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN | 346-062-521-201.pdf | |
| DF36037GFZJEV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 56KB (56K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | DF36037GFZJEV.pdf | |
| SN74ALS374ADWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ALS374ADWR.pdf | |
| 15722C200 | RELAY GEN PURP | 15722C200.pdf | |
| CTVP00RW-11-5HD-LC | CTV 5C 5#20 PIN RECP | CTVP00RW-11-5HD-LC.pdf | |
| KJB7T23F55BB | 55 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T23F55BB.pdf | |
| 164A17939X | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 164A17939X.pdf | |
| RCP0603B680RGWB | RES SMD 680 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603B680RGWB.pdf | |
| CMF651R5000FKEB | RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF651R5000FKEB.pdf |