| Manufacturer Part Number: | ROV14-621K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 620V 4.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV14-621K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV14-621K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | 505VDC | |
| Energy | 164J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV14-621K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV14-621K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV14-621K is new and unused, you can buy ROV14-621K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV14-621K.
| E91F421VND681MA80T | 680µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 123 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F421VND681MA80T.pdf | |
| M39003/01-5647H | 33µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-5647H.pdf | |
| 1PMT4119C/TR7 | Zener Diode 28V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4119C/TR7.pdf | |
| LHL13TB102J | 1mH Unshielded Inductor 600mA 1.2 Ohm Max Radial | LHL13TB102J.pdf | |
| TFP403PZP | Receiver 100-HTQFP (14x14) | TFP403PZP.pdf | |
| TLV809L30DBZT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TLV809L30DBZT.pdf | |
| QS61XXW12 | LED Panel Indicator White Diffused 30° 12V 20mA Round with Flat Top, 7.20mm Solder Lug | QS61XXW12.pdf | |
| PRM48JF480T500A00 | REGULATOR PRM 48V 500W | PRM48JF480T500A00.pdf | |
| ESR03EZPJ182 | RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 0603 | ESR03EZPJ182.pdf | |
| TBF28-16PSB05 | Circular Connector Standard 20/20 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | TBF28-16PSB05.pdf | |
| CN0966B22G32S6Y040 | 26500 26#20 6#12 S TH PLUG LC | CN0966B22G32S6Y040.pdf | |
| 2132415-3 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin | 2132415-3.pdf | |
| CRCW0402150KFKTE | RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402150KFKTE.pdf | |
| 9T08052A8660DAHFT | RES SMD 866 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 9T08052A8660DAHFT.pdf | |
| SP3AJT27R0 | RES FUSE 27 OHM 4W 5% AXIAL | SP3AJT27R0.pdf |