| Manufacturer Part Number: | ROV14-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 27V 1KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV14-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV14-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 24.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 27V | |
| Varistor Voltage (Max) | 29.7V | |
| Current - Surge | 1kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 17VAC | |
| Maximum DC Volts | 22VDC | |
| Energy | 6.9J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV14-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV14-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV14-270K is new and unused, you can buy ROV14-270K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV14-270K.
| MAL214099511E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 125°C | MAL214099511E3.pdf | |
| B41690A7607Q7 | 600µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 165 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A7607Q7.pdf | |
| 100B1R0BTN500XT | 1pF 500V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B1R0BTN500XT.pdf | |
| K561K20C0GL53H5 | 560pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K561K20C0GL53H5.pdf | |
| VJ0603D3R0BLXAP | 3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D3R0BLXAP.pdf | |
| KP1836410135 | 0.1µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP) Radial 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm) | KP1836410135.pdf | |
| Q4008DH4RP | TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO252 | Q4008DH4RP.pdf | |
| STLD41PUR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 120mA 8-DFN (3x3) | STLD41PUR.pdf | |
| MCR10EZHF9092 | RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZHF9092.pdf | |
| CA3101F12S-3S | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3101F12S-3S.pdf | |
| CA3106E20-33PBF80A176F0 | CB 11C 11#16 PIN PLUG | CA3106E20-33PBF80A176F0.pdf | |
| 2524-5003UB | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 2524-5003UB.pdf | |
| 75867-108 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 75867-108.pdf | |
| 0015247067 | 6 Position Receptacle Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 0015247067.pdf |