| Manufacturer Part Number: | ROV14-241K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 240V 4.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV14-241K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV14-241K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 67J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV14-241K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV14-241K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV14-241K is new and unused, you can buy ROV14-241K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV14-241K.
| 0760555605 | CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD | 0760555605.pdf | |
| BZB784-C9V1,115 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 9.1V 180mW ±5% SOT-323 | BZB784-C9V1,115.pdf | |
| ER1537-78JM | 110µH Unshielded Molded Inductor 128mA 4.9 Ohm Max Axial | ER1537-78JM.pdf | |
| AD7398BRZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | AD7398BRZ.pdf | |
| TMS320DM8147SCYE0 | IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA | TMS320DM8147SCYE0.pdf | |
| MCP6V62-E/MS | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6V62-E/MS.pdf | |
| CNX_B_X_4_1_12 | LED CONN CBL ASSY 3MM | CNX_B_X_4_1_12.pdf | |
| VE-JT4-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-JT4-IW-F1.pdf | |
| VI-22T-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VI-22T-MW-F1.pdf | |
| SQM48T25010-PAC0 | DC/DC EIGHTH BRICK | SQM48T25010-PAC0.pdf | |
| 5280-4PG-518 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | 5280-4PG-518.pdf | |
| T38210-23-0 | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38210-23-0.pdf | |
| EXB-D10C222J | RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 1206 | EXB-D10C222J.pdf |