| Manufacturer Part Number: | ROV14-112K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 1100V 4.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV14-112K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV14-112K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 990V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1100V (1.1kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1210V (1.21kV) | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 680VAC | |
| Maximum DC Volts | 895VDC | |
| Energy | 248J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV14-112K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV14-112K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV14-112K is new and unused, you can buy ROV14-112K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV14-112K.
| 6646632-1 | CONN SKT STR SLDR FLATPAQ | 6646632-1.pdf | |
| MHQ0603P5N6ST000 | 5.6nH Unshielded Multilayer Inductor 350mA 400 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | MHQ0603P5N6ST000.pdf | |
| VE-B6Z-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-B6Z-IX-F4.pdf | |
| ERA-3AEB4870V | RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603 | ERA-3AEB4870V.pdf | |
| 2M803-003-02ZNU8-2PN | M803 2C 2#16 PIN RECP OM | 2M803-003-02ZNU8-2PN.pdf | |
| 9-1318124-2 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Gold | 9-1318124-2.pdf | |
| 1470225-6 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Tin | 1470225-6.pdf | |
| VS13515000J0G | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | VS13515000J0G.pdf | |
| RT1206CRC07470KL | RES SMD 470K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRC07470KL.pdf | |
| M55342K06B33G0MWSV | RES SMD 33 OHM 2% 0.15W 0705 | M55342K06B33G0MWSV.pdf | |
| CFR-50JB-52-220K | RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL | CFR-50JB-52-220K.pdf | |
| OD242JE | RES 2.4K OHM 1/4W 5% AXIAL | OD242JE.pdf |