| Manufacturer Part Number: | ROV10H821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 820V 3.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10H821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10H821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 738V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 820V | |
| Varistor Voltage (Max) | 902V | |
| Current - Surge | 3.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 510VAC | |
| Maximum DC Volts | 670VDC | |
| Energy | 118J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10H821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10H821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10H821K is new and unused, you can buy ROV10H821K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10H821K.
| OCETDLJTNF-50.000000 | 50MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 20mA Enable/Disable | OCETDLJTNF-50.000000.pdf | |
| IHLP2525CZER6R8M51 | 6.8µH Shielded Molded Inductor 4.4A 57.6 mOhm Max Nonstandard | IHLP2525CZER6R8M51.pdf | |
| VNH5019ATR-E | Motor Driver Power MOSFET Parallel, PWM MultiPowerSO-30 | VNH5019ATR-E.pdf | |
| X4325S8-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SO | X4325S8-2.7A.pdf | |
| LA E6SF-BACA-24-1-Z | Amber 617nm LED Indication - Discrete 2.15V 4-PLCC | LA E6SF-BACA-24-1-Z.pdf | |
| CC25-2405SR-E | CONV DC/DC 25W SNGL 24V 5V SMD | CC25-2405SR-E.pdf | |
| VE-26D-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-26D-EW-B1.pdf | |
| 4-1755142-0 | RELAY TIME DELAY | 4-1755142-0.pdf | |
| ERJ-PA3F3161V | RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 0603 | ERJ-PA3F3161V.pdf | |
| 72325-003LF | 68, 68 Position Card Connector PCMCIA - Type I, II, III Card Edge Header Gold | 72325-003LF.pdf | |
| 430603-09-0 | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430603-09-0.pdf | |
| EXB-38V363JV | RES ARRAY 4 RES 36K OHM 1206 | EXB-38V363JV.pdf | |
| CMF601K0000FKR664 | RES 1K OHM 1W 1% AXIAL | CMF601K0000FKR664.pdf |