| Manufacturer Part Number: | ROV10H470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 47V 1KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10H470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10H470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 42.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 47V | |
| Varistor Voltage (Max) | 51.7V | |
| Current - Surge | 1kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 30VAC | |
| Maximum DC Volts | 38VDC | |
| Energy | 6.8J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10H470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10H470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10H470K is new and unused, you can buy ROV10H470K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10H470K.
| 1808HA560KAT1A | 56pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808HA560KAT1A.pdf | |
| SIT9002AI-48H18EO | 1MHz ~ 220MHz HCSL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V Enable/Disable | SIT9002AI-48H18EO.pdf | |
| DSPIC30F3013T-20I/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 24KB (8K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC30F3013T-20I/ML.pdf | |
| 7010X1 | Red LED Indication - Discrete 1.7V 1206 (3016 Metric) | 7010X1.pdf | |
| VE-J4T-EZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W | VE-J4T-EZ-F3.pdf | |
| VI-2TW-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VI-2TW-EX-F4.pdf | |
| HWS50A-3/A | AC/DC CONVERTER 3.3V 50W | HWS50A-3/A.pdf | |
| RPC0805JT470K | RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 0805 | RPC0805JT470K.pdf | |
| MS27467T15F5PB | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T15F5PB.pdf | |
| RT1210WRD07412KL | RES SMD 412K OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD07412KL.pdf | |
| CMF55162R00BEEA70 | RES 162 OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55162R00BEEA70.pdf |