| Manufacturer Part Number: | ROV10H391K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 390V 3.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10H391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10H391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 351V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V | |
| Varistor Voltage (Max) | 429V | |
| Current - Surge | 3.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 320VDC | |
| Energy | 70J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10H391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10H391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10H391K is new and unused, you can buy ROV10H391K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10H391K.
| M39003/03-2074/TR | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/03-2074/TR.pdf | |
| 51726-11001200A0LF | PWRBLADE R/A LF HDR | 51726-11001200A0LF.pdf | |
| BS-425.000MBC-T | 425MHz LVPECL SO (SAW) Oscillator Surface Mount 3.3V 80mA Enable/Disable | BS-425.000MBC-T.pdf | |
| 5CGXFC4C6F23I7N | IC FPGA 240 I/O 484FBGA | 5CGXFC4C6F23I7N.pdf | |
| DS33X41 | Data Transport Interface 256-CSBGA (17x17) | DS33X41.pdf | |
| BD9303FP-E2 | IC REG BUCK ADJ 2A HSOP | BD9303FP-E2.pdf | |
| CXB3590-0000-000N0HCD40H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB3590 White, Neutral Square | CXB3590-0000-000N0HCD40H.pdf | |
| V375C15E150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V375C15E150BN3.pdf | |
| HBC44DRYN-S13 | CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND | HBC44DRYN-S13.pdf | |
| D38999/26JC8HB | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26JC8HB.pdf | |
| E3MSTBAU | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | E3MSTBAU.pdf | |
| CIR08CF-20-27SY | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR08CF-20-27SY.pdf | |
| TS03015C00J0G | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS03015C00J0G.pdf | |
| RP1608S-R47-F | RES SMD 0.47 OHM 1% 1/5W 0603 | RP1608S-R47-F.pdf |