| Manufacturer Part Number: | ROV10H241K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10H241K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10H241K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 3.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 42J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10H241K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10H241K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10H241K is new and unused, you can buy ROV10H241K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10H241K.
| B32922C3333K289 | 0.033µF Film Capacitor 305V Polypropylene (PP) Radial 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) | B32922C3333K289.pdf | |
| M39003/09-3082 | 18µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 175 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-3082.pdf | |
| ECC10DCBD-S189 | CONN EDGECARD 20POS .100" | ECC10DCBD-S189.pdf | |
| GBM10DTAN-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GBM10DTAN-S189.pdf | |
| GCM28DCTI | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GCM28DCTI.pdf | |
| TLV3704IDG4 | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV3704IDG4.pdf | |
| LHC1-2280-1208 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB White, Warm Square | LHC1-2280-1208.pdf | |
| VI-JT0-EX | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-JT0-EX.pdf | |
| PT06CGMSA-12-8P | PT 8C 8#20 PIN PLUG | PT06CGMSA-12-8P.pdf | |
| CTVP00RW-25-7BA | CTV 99C 97#22D 2#8(TWIN) SKT R | CTVP00RW-25-7BA.pdf | |
| MNG18-250DFK | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | MNG18-250DFK.pdf | |
| RCP1206W36R0JTP | RES SMD 36 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W36R0JTP.pdf | |
| 9T06031A37R4CBHFT | RES SMD 37.4OHM 0.25% 1/10W 0603 | 9T06031A37R4CBHFT.pdf |